


Jest to dokumentacja obejmująca spis drzew oraz krzewów na danym terenie. Wykonuje się ją najczęściej w celu dołączenia do wniosku o zgodę na wycinkę drzew, przesadzenie drzew i krzewów lub posadzenie nowych w ramach inwestycji. Z reguły inwentaryzację dendrologiczną przygotowuje się na etapie sporządzania projektu budowlanego. Przesadzanie lub wycinka niektórych drzew i krzewów musi zostać poprzedzona zgodą urzędu gminy. Jest ona niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę i umożliwia urzędowi ustalenie roślin kolidujących z inwestycją budowlaną.
Solidnie wykonana inwentaryzacja zieleni jest nie tylko podstawą do wydania decyzji przez urząd na wycinkę czy zmianę umiejscowienia drzew i krzewów, lecz także pomaga przygotować projekt szaty roślinnej na danym terenie.
Jak przygotować inwentaryzację zieleni?
Prawidłowo wykonany spis zadrzewienia składa się z części graficznej i opisowej. Powinien być sporządzony czytelnie, w formie tabeli, w której znajdą się dane dendrologiczne:

W ramach dokumentacji dodatkowej może być konieczne załączenie fotografii, listy drzew do usunięcia, które nie podlegają opłatom, projektu nasadzeń zastępczych. Ostateczne wymagania co do kompletu dokumentów niezbędnych podczas składania wniosku warto ustalić wcześniej z właściwym dla terenu urzędu gminy. Każdy bowiem może mieć swoje wewnętrzne ustalenia.